Akupresura/Refleksologia

Kategoria: 29.12.2017 1 889

Na zachodzie zwana Refleksologią a na wschodzie Akupresurą: kuzynka Akupunktury.

„Mimo, że akupunktura i akupresura były praktykowane na Wschodzie od tysiącleci, nasze zainteresowanie nimi pojawiło się dopiero w XIX wieku. W 1834 szwedzki lekarz Pehr Henrik Ling odnotował, że bóle pochodzące z różnych narządów mają swoje odpowiedniki w różnych okolicach skóry, nawet bardzo oddalonych od tych narządów.
Nieco później angielski neurolog Sir Henry Head zademonstrował swoim studentom możliwość znieczulania poprzes oddziaływanie na strefy odruchowe.
Kilkadziesiąt lat temu amerykański laryngolog , doktor William Fitzgerald ze stanu Conecticut, zauważył, że uciskając pewne punkty skóry, można obyć się bez kokainy, używanej do znieczulenia.”… Tak się zaczęła kariera Akupresury/Refleksologi na zachodzie.

Cytat z książki pt. „Naturalne metody leczenia – 33 sprawdzone naturalne metody leczenie i samo uzdrawiania które można sotosować bez konsultacji z lekarzem” … „Na szczęście istnieje na świecie grupa naukowców miedzy innymi dr Ulett i wielu naukowców w Chinach, Skandynawii i Francji – studiujący akupresure/refleksoterapię od lat 70 XX wieku w poszukiwaniu wytłumaczenia skuteczności tej metody. Wniosek ich brzmi: Akupunktura / Refleksologia jest skuteczna i do wytłumaczenia jej działania nie są potrzebne meridany. Akupresura/Refleksologia działa na drodze neuroelektrycznej – wyjaśnia dr Ulett- meridany nie są niewidzialne. W rzeczywistości są one nerwami kierującymi ruchami głównych mięśni. Pobudzenie przez akupresure/refleksotlogię odpowiednich punktów powoduje zmianę przepływu przez nerwy energii bioelektrycznej i wyzwala wydzielanie swoistych neuroprzekaźników.

Zatem akupresura/refleksoterapia nie jest
   * Placebo
   * Siłą sugestii
Świadczą o tym badania przeprowadzone w Kanadzie przez zespól dr Ulett’a w Kanadzie.

Skuteczność/popularność

   a. refleksologia wykrywa zmiany 2 lata przed najwcześniejszymi objawami
   b. godzinna akupresura/refleksologia zastępuje 20 km biegu stymulując krążenie krwi i limfy
   c. gdyby refleksoterapia nie była skuteczna to lekarze nie korzystaliby z „masażu stóp u chińczyka”

Metoda często stosowana niestety dopiero wówczas kiedy rozważana jest jako ostatnia deska ratunku: Sam przyznam ,że dopiero tak trudne doświadczenie jakie miałem (choroba nowotworowa) zmusiło mnie aby sprawdzić skuteczność tej metody… Wcześniej o masażach stóp „u chińczyka” słyszałem wśród koleżanek pracujących w Londyńskim City.

 

Kto stosuje

Akupersura/Refleksologia jest stosowana przez chińskich lekarzy jako jedna z trzech metod przywracania energi życiowej „CHI” zaraz obok DIETY i ZIOŁOLECZNIECTWA,
To kluczowy element leczenia chorób nowotworowych w Chinach . Tak, ja również na mojej drodze do zdrowia stosowałem i nadal stosuję Refleksologie/Akupresurę

PS. Negatywne opinie o refleksoterapii zwykle wygłaszają Ci, którym ten sposób leczenie odbiera potencjalnych klientów na farmaceutyki.