Indeks glikemiczny

Kategoria: 29.12.2017 2 031

Indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny to wskaźnik zawartości cukru w produkcie węglowodanowym. Wykres cukru-indeks glikemicznyWartość IG, określa wzrost glukozy we krwi, po spożyciu danego produktu. Dzięki tej informacji, m oże my wybierać produkty, o niskiej wartości IG i ograniczyć poziom glukozy we krwi, co w efekcie p ozwala przywrócić prawidłową wagę ciała i ją utrzymać bez efektu jojo. Indeks glikemiczny dotyczy tylko węglowodanów, ponieważ tłuszcze i białka nie powodują wysokiego wzrostu poziomu glukozy.

Węglowodany, które wolno się trawią są naturalne. Węglowodany, które trawią się szybko to m.in rafinowany cukier. Generalnie im bardziej przetworzone węglowodany tym szybciej się trawią. Produkcja bułek, białego cukru, białego ryżu, ziemniaki puree, ciastek, płatków śniadaniowych, wafli ryżowych, soków owocowych wymaga co najmniej jednego procesu przetwarzania.

Wadą jedzenia zbyt wielu szybko trawiących się węglowodanów i wywoływanie dużego wzrostu wydzielania insuliny jest to, że ułatwia ona przekształcanie się nadmiaru węglowodanów w tkankę tłuszczową. Dlatego zaleca się jedzenie naturalnych (wolno trawiących się węglowodanów i jeść je o takich porach i w takich ilościach aby kontrolować przyrost tkank tłuszczowej.

SF – uzupełnić informacje o Glutenie!