Rozważania o detoksie

Artykuł przedstawia rozważania o DETOKSIE, jako 1 z 5 elementów obok Dietoterapii, Stymulacji ukł. odpornościowego, Aktywności fizycznej, i Sfery mentalno – emocjonalnej, których wdrożenie/optymalizacja jest nieodzownym elementem w drodze po odzyskanie zdrowia. Celem poniższej grafiki jest zmapowanie zasad/elementów, których zrozumienie i wdrożenie umożliwia przejście przez detoks „suchą nogą” czyli bez kryzysu ozdrowieńczego lub znacznie go minimalizując. Kryzys ozdrowieńczy znany jest nauce jako reakcja Jarisha Herxheimera. Natomiast opis ma na celu przedstawienie aspektów dotyczących detoksu.

Lewatywa często jest kojarzona w negatywny sposób:
– jako nieprzyjemny zabieg stosowany podczas przygotowania pacjenta do dłuższej opracji (żeby zespół operacyjny nie miał wątpliwy zapach niosącej niespodzianki podczas zabiegu);
– jako płukanie ostatniego odcinka j.grubego dla celów wątpliwych moralnie;
– jako średniowieczna kara dla niesfornych dzieci.
Tymczasem Lewatywa (obok hydrokolonoterapii i terapii ziołowej) jest jedną z podstawowych metod oczyszczenia ostatniego odcinka jelita grubego:  jelita zstępującego.    Upewnienie się że jelito grube nie jest „zakorkowane” jest absolutną podstawą przy wdrażaniu detoksu.  Jeśli bowiem uruchomimy detoks mikro za  (na poziomie komórkowym) to w krwioobiegu pojawi się zwiększona ilość substancji toksycznych. Toksyny, które ze względu na mniejszą wydajność narządów odpowiedzialnych za ich usuwanie zostaną zablokowane w krwioobiegu  przyczyniając się do nasilenia objawów kryzysu ozdrowieńczego. Można to porównać do sytuacji kiedy administracja wysokiego budynku postanowiła zmusić wszystkich mieszkańcow do robienia wiosennych porządków włącznie z wyrzucaniem odpadów gabaretowych, bez wcześniejszego zapewnienia sprawnego odprowadzania odpadów. Taka sytuacja kończy się jak słynny problem tonącego w śmieciach włoskiego miasta Neapol.   
Ponadto w zależności od rodzaju wlewki jaką zastosujemy do lewatywy możemy oprócz oczyszczania mechanicznego uzyskać efekt farmakologiczny: wykorzystując fakt że ostatni odcinek jelita grubego ukrwiony jest z pominięciem krążenia wrotnego. Innymi słowy: substatancje znajdujące się w ost odc j.grubego wnikają do krwioobiegu z pominięciem (przefiltrowania przez wątrobę).  Żeby łatwiej zobrazować: mechanizm ten wykorzystywany jest przez farmakologie poprzez leki w formie czopków, które zapewniają wchłanianie substancji aktywnej z ominięciem wcześniejszego ich przez wątrobę (której funkcją jest oczyszczenie wszystkiego co zostało przyjęte przez początkowy odcinek układu pokarmowego).

Właściwa kolejność w przeprowadzaniu detoksu umożliwia zminimalizowanie objawów kryzysu ozdrowieńczego.
1. Jelito grube

Metody mechaniczne  umożliwia „udrożnienie rury”, podczas gdy metody farmakologiczne umożliwia poprawienie perystaltyki jelitowej, stymulację narządów (wątroba, nerki) do zwiększenia aktywności detoksykacyjnej. 

Lewatywy z kawy są nieodłączną, częścią terapii Gersona: będącej jedną z bardziej popularnych metod antynowotworowych. Celem lewatywy jest stymulacja wątroby do efektywniejszej eliminacji toksyn i przyspieszenie usuwania wolnych rodników z krwi.  Poprzez utrzymywanie lewatywy przez 12-15 min, dzięki krążeniu wrotnemu, cała krew ustrojowa może przepłynąć przez wątrobę 4-5 razy. Dr Gerson, pisał: „Heubner i Meyer z Gottingen University wykazali na modelach zwierzęcych, że doodbytnicze podanie kofeiny rozszerzało drogi żółciowe i pobudzało przepływ żółci. Teofilina i teobromina, główne składniki kawy, poszerzają naczynia krwionośne i działają przeciwzapalnie w jelitach. Palmityniany w kawie wspomagają S-transferazę glutationową, która jest odpowiedzialna za usuwanie wielu toksyn z krwi.”  Dokładniejsze wyjaśnienie dostępne było już w latach ’80 XX wieku, gdy okryto w kawie sole kwasów palmitynowych (kafeol i palmitynian kafestolu).  Są one odpowiedzialne za stymulowanie S-transferazy glutationowej, która katalizuje wiązanie toksyn w obiegu krwi do grupy tiolowej glutationu. Tym samym lewatywa z kawy stymulując oczyszczanie organizmu z toksyn stanowi podstawę antynowotworowej terapii Gersona.

O ile lewatywy z kawy przyczyniają się do szybszego wypłukiwania substancji toksycznych przy udziale wątroby, mogą również przyczyniać się do wypłukiwania minerałów z obszaru jelita grubego. Dlatego drugim niezbędnym elementem antynowotworowej terapii dr Gersona są soki warzywno owocowe: które uzupełniają możliwe wypłukiwanie minerałów. Włączenie soków warzywnych usprawiedliwia większą częstotliwość stosowania lewatyw z kawy, w stosunku do pozostałych mechanizmów oczyszczania jelita grubego.

Kolejną bardzo efektywną metodą oczyszczania organizmu jest dieta warzywno-owocowa. Metoda ta nie tylko zmniejsza intoksykacje organizmu i przyspiesza detoksykację, ale zapewnia pokarm bogaty w błonnik, enzymy trawienne, mikroelementy i witaminy.  Dieta warzywno – owocowa ma charakter czasowej głodówki leczniczej i jest stosowana jako kuracja okresowa. Termin głodówka lecznicza uzasadniony jest tym, że jest to dieta oparta na warzywach i owocach o niskim indeksie glikemicznym. W skutek użytych w diecie składników w ciągu doby dostarcza się do organizmu maksymalnie 800 kcal. Jest to znacznie mniej niż dzienne podstawowe zapotrzebowanie energetyczne liczone w kaloriach. Dla organizmu oznacza to pewnego rodzaju głodówkę. Podczas diety warzywno – owocowej w moczu pojawiają się ciała ketonowe oznaczające, że organizm realizuje pozyskiwanie energii z tłuszczu, w skutek zmniejszenia ilości glukozy w krwioobiegu.

Alternatywą dla irygacji jelitowych są mieszanki ziołowe.   Na potrzeby pracy licencjackiej  zebrałem wywiady z osobami które korzystały z zestawu Colonpack składającego się z trzech produktów: herbaty oczyszczającej, błonnika i ziół przeciwpasożytniczych.  Więcej colonpacku można przeczytać w dziale produktów ktore polecam.

2. Wątroba
3. Nerki
4. Płuca
5. Układ krążenia
6. Układ limfatyczny
7. Skóra

*  Artykuł jesczcze nie jest ukończony: bede starał się uzupełniać go min. 1 raz w tygodniu.

Literatura:
1. „Zespół psychologiczno jelitowy” Dr. Natasha McBride
2. „Detoxification” Dr. Richard Schultze
3. „Obesity and the Gut Microbiota. Journal of Clinical Gastroentereology” Flint H.J.
4. „Liver Detoxifications with Coffee Enemas as Employed in the Gerson Therapy.” Walker, Morton
5. „Autism and schizophrenia: intestinal disorders. Nutrirional Neuroscience, ” Cade R 
6. „Oczyszczanie organizmu” Gienadij Małachow
7. „Zdrowie na własne życzenie” Józef Słonicki
8. „Kuracje oczyszczające” dr Jadwiga Górnicka
9. „Wpływ oczyszczania jelite grubego na dobrostan zdrowia” Praca lic. Szymon Flaka