„Wszystko jest w głowie”

Kategoria: 01.09.2020 1 927

Kto z nas nie słyszał: „Wszystko jest w głowie” lub „trzeba mieć twardą psychikę”?

W aspekcie zmierzenia się z nowotworem w/w stwierdzenia bezsprzecznie się sprawdzają. Ale co jeśli ktoś nie ma „twardej psychiki” albo chciałby ją wzmocnić? Otóż i na to jest rozwiązanie.

Istnieje bowiem metoda naturalna, dzięki której  możemy ten cel osiągnąć.

Tą metodą jest terapia wykorzystująca hipnozę. To hipnoterapia.Uwaga: proszę nie mylić hipnoterapii z hipnozą. Te dwie dyscypliny mają odmienne cele: Hipnoza jest w kręgu zainteresowań marketingowców i trenerów rozwoju osobistego. Ci pierwsi chcą wykorzystać hipnozę dla celów handlowych a drudzy aby utrwalić u klientów pożądane zachowania.

Hipnoterapia jest  rodzajem psychoterapii (psychoterapia z gr.”leczenie duszy”), a jej celem jest dokonanie wglądu, wymazania niepożądanych wspomnień i transformacji emocji.

Hipnoza (gr. „hypnos”=sen) –  To naturalny stan świadomości występujący pomiędzy stanem czuwania a snem. Inaczej nazywa się ją stanem zmęczenia lub sztucznym snem.  Hipnoza jest potężnym narzędziem ponieważ umożliwia dostęp do naszej podświadomości  zarówno w trybie odczytywania jak i modyfikowania.  Stąd należy być ostrożnym w wyborze Hipnoterapeuty.  Do Hipnoterapeuty musimy mieć zaufanie ponieważ Hipnoza jest narzędziem, które można wykorzystać zarówno dla dobrych jak i złych celów.

Z mojej perspektywy naturoterapeuty, często u chorych występują niezdrowe nawyki/automatyzmy (zachowania których nie kontrolujemy świadomie, mające swoje źródło w naszych doświadczeniach. Często nie zdajemy sobie sprawy dlaczego zachowujemy się w danej sytuacji tak a nie inaczej)
Oprócz nieświadomych automatyzmów często mamy niezdrowe przekonania, które mają fatalny wpływ na nasze zdrowie i życiowe wybory.  Często towarzyszące chorobie nowotworowej  bezradność i beznadzieję można zamienić w bardziej budujące przekonania. Aby zaadresować emocjonalne przyczyny choroby bardzo dobrze sprawdza się połączenie najnowszej wiedzy o typach osobowości (Eneagram) i Hipnoterapii.
Po rozpoznaniu  1 z 27 typów osobowości klienta zgodnie z Eneagramem, omawiane są nieuświadomione zachowania, wzorce i przekonania, nad którymi należałoby popracować. Praca nad sobą do łatwych nie należy i świadomie możemy pracować nad zdefiniowanymi celami. Natomiast hipnoterapia i autohipnoza znakomicie przyspieszają osiągnięcie pożądanego efektu.

„Uważaj na swoje myśli, stają się słowami.
Uważaj na swoje słowa, stają się czynami.
Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami.
Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem.
Uważaj na swój charakter, on staje się Twoim losem.”
                                                                        Frank OutlawObraz jest wart 1000 słów 🙂

Gdyby podejść do aspektu skuteczności hipnoterapii, to warte zauważenia dane dostarcza Dr Alfred Barrios. Według jego badań:
hipnoterapia umożliwia 93%  skuteczność przy 6 sesjach 
– terapia behawioralna – 72% dla 22 sesji 
psychoterapia  –  38% skuteczność dla 600 sesji terapeutycznych.

Od strony ekonomicznej szacując ROI (Return on Investment), wynik jest miażdżący. 

Źródła:
1. Kaczorowski A. „Autohipnoza świadomo i nieświadoma”
2. Jodorowsky A. „Metagenealogia”
3. Barrios A. „Understanding Hypnosis: Theory, Scope and Potential”